Europejski Program eTwinning –  w szkole w Bolminie

 

Od stycznia Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Św. Jana Pawła w Bolminie bierze udział w kolejnym międzynarodowym projekcie - e-Twinning. Jest to międzynarodowa platforma współpracy dla pracowników szkół wszystkich krajów europejskich, które komunikują się, współpracują i realizują wspólne projekty. Nasz projekt to „Historical and Cultural Places” (Historyczne i Kulturowe Miejsca), a realizujemy go wspólnie z placówkami z Polski, Rumunii, Turcji, Serbii i Czech.

Głównym celem tego projektu jest rozwijanie wiedzy uczniów o krajowym i międzynarodowym dziedzictwie historycznym i kulturowym. Uczniowie będą opisywać swoje narodowe miejsca historyczne i kulturowe, takie jak zabytki, stanowiska archeologiczne, budynki, obiekty artystyczne, naturalne miejsca biologiczne lub fizyczne o wartości kulturowej itp. Następnie przeanalizują ich właściwości i znaczenie oraz sposób ich przekazania kolejnym pokoleniom. Na koniec przygotowują materiały wizualne lub audiowizualne dotyczące wybranego miejsca. Dostarczą szczegółowych informacji, zdjęć, filmów, linków internetowych i wszystkich interesujących szczegółów.

Pierwszym zadaniem była prezentacja szkoły i rodzinnej miejscowości. Nasze filmy:

https://www.youtube.com/watch?v=gS0cxjYUMDs&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=RFpYwtD334E&feature=youtu.be

Szkolnym koordynatorem projektu jest p. Anita Gil, a grupa e-Twinning to uczniowie klas V i VI.

eTwinning to społeczność szkolna, gromadząca szkoły i przedszkola z całej Europy    (i nie tylko) współpracująca za pomocą mediów elektronicznych. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami – współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę. W programie uczestniczą wszystkie kraje Unii Europejskiej oraz Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, Albania, Bośnia i Hercegowina, Islandia, Liechtenstein, Macedonia, Norwegia, Serbia i Turcja. Od marca 2013 r. Program eTwinning został poszerzony o 8 krajów sąsiadujących z UE, które tworzą eTwinning Plus: Armenię, Azerbejdżan, Gruzję, Mołdawię, Ukrainę, należących do Partnerstwa Wschodniego, a także Tunezję, będącą członkiem Partnerstwa Eurośródziemnomorskiego (EUROMED) oraz Jordanię i Liban.

Trzy najważniejsze cechy projektów eTwinning:

  1. Wykorzystywanie komputera, Internetu, różnorodnego oprogramowania, aparatu, kamery, narzędzi z których uczniowie korzystają w czasie wolnym, co czyni zajęcia znacznie ciekawszymi i bardziej angażującymi;
  2. Języki obce wykorzystywane są do bezpośredniej komunikacji z rówieśnikami – partnerami w projekcie. Potrzeba sprawniejszej, płynniejszej rozmowy, porozumienia mobilizuje uczniów do nauki języka;
  3. Temat projektu bardzo łatwo zintegrować z podstawą programową nawet kilku dowolnych przedmiotów nauczanych w szkole, i realizować w ramach planowych zajęć, czyniąc treści edukacyjne znacznie atrakcyjniejszymi.

Zalety projektów eTwinning

  1. Program stawia minimum wymagań. Chętnym do stworzenia projektu wystarczy komputer z dostępem do Internetu.
  2. Nie wymaga nakładów finansowych i związanych z tym skomplikowanych formalności i procedur – zarejestrowany użytkownik ma dostęp do licznych, bezpłatnych narzędzi, za pomocą których może rozpocząć i prowadzić współpracę.
  3. Oferowane narzędzia są łatwe w obsłudze i bezpieczne dla uczniów, którzy mają możliwość skorzystania z nich bez obaw ingerencji z zewnątrz i dostępu do nieodpowiednich treści.
  4. Uczniowie biorący udział w projektach są bardziej zmotywowani do nauki, zwłaszcza języków obcych, informatyki oraz pozostałych przedmiotów z zakresu współpracy. Sami chętnie szukają nowych informacji, uczą się nowych słów i zwrotów, aby ciekawiej zaprezentować swoją wiedzę partnerom.
  5. Tematykę projektu łatwo dostosować do możliwości i zainteresowań uczniów i szkoły oraz aktualnie omawianych treści. Program jest niezwykle elastyczny – projekty mogą ewoluować nawet w trakcie realizacji.

6.      Każdy nauczyciel z tej samej szkoły może równolegle z kolegami prowadzić nawet kilka projektów – zależy to wyłącznie od jego chęci, czasu i możliwości.

Herb_m.png logo strona

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Jana Pawła II w Bolminie

MAŁA SZKOŁA WIELKA SZANSA